stickerحاکم نیشابوری که از بزرگترین محدثان و علمای مشهور اهل سنت است می گوید :

قال رسول الله (ص) :

مَنْ یریدُ اَنْ یحْیی حَیاتی و یمُوتَ مَوْتی و یسْکُنَ جَنَّةَ الْخُلْدِ الَّتی وَ عَدَنی رَبّی فَلْیتَوَلَّ علی بن ابیطالب فَاِنَّهُ لَنْ یخْرِجَکُمْ مِنْ هُدی و لَنْ یدْخِلَکُمْ فی ضَلالَةٍ.

هر کس که می خواهد آنگونه که من زندگی کردم زندگی کند و آنگونه که من می میرم، بمیرد، و در بهشتِ جاوید که خدا به من وعده داده است، اقامت نماید ، باید ولایت علی را بپذیرد. چرا که او هرگز شما را از راه هدایت بیرون نمی برد و به گمراهی وارد نمی سازد.

????حاکم نیشابوری تصریح نموده که ( هذا حدیث صحیح ) یعنی این حدیث ، صحیح است .

????(( المستدرک حاکم نیشابوری ، ج 3 ص 139))

????کلمه ی ولایت در حدیث فوق به معنای زعامت و رهبری است . ????بهترین شاهد بر صحتِ این ادعا ، نتیجه ای است که پیامبر (ص) برای قبولِ ولایتِ علی (ع) ذکر فرموده و آن : برخورداری از هدایت و امانِ از گمراهی می باشد .????

????اگر ولایت را در حدیث مزبور به معنای دوستی باشد ، فراز آخر سخن رسول اکرم (ص)???? ( هدایت و امان از گمراهی) ???? معنای درستی نخواهد داشت زیرا دوستی یک شخص ، صرفاً هیچ تأثیری در هدایت یا گمراهی ما ندارد ، بلکه قبولِ زعامت ، رهبری و اطاعت از علی (ع) است که می تواند ما را هدایت نموده و از گمراهی و ضلالت نجات دهد .

????در کتاب «مسند البزار ، البحر الزخار »که یکی از کتب معتبر اهل سنت از قول پیامبر (ص ) روایت کرده که ایشان فرمودند :

«إن تستخلفو علیاً ????و لن تفعلوا ????تجدوه هادیا مهدیا یقیمکم علی صراط مستقیم»

یعنی : پیامبر (ص) فرمودند :

اگر علی (ع) را خلیفه ی خود قرار دهید ???? که می دانم هرگز این کار را نخواهید کرد ???? او شما را به صراط مستقیم هدایت خواهد کرد .

????(( البحر الزخار ج 7 ص 299 - المستدرک حاکم ج 3 ص153 - حلیه الاولیاء ابونعیم ج1 ص 64))

✔️تبصره : حدیث مزبور در کتاب المستدرک با عبارت «وإن ولیتموها علیا فهاد مهتد یقیمکم علی صراط مستقیم» آمده است .

✔️در حدیث فوق ،رسول اکرم (ص) با کنایه فرموده : ????(( می دانم هرگز این کار را نخواهید کرد ))???? ،یعنی می دانم که شما پس از من ولایت علی (ع) را نمی پذیرید .sticker

✔️متأسفانه گروهی ، عبارت ( ولایت ) و مشتقات آنرا که در بیش از یکصد حدیثِ صحیح ، آن هم در منابع معتبر خودشان در باره ی علی (ع) وارد شده را ، ( دوستی ) معنا می کنند ، ولی همین عبارت را در مورد دیگران به معنی ( ولایت ، زعامت ، رهبری و خلافت ) معنی می کنند ⁉️

✔️مانند این روایت : ????قال ابوبكر: قد وُلِّيتُ أمركم ولست بخيركم. إسناد صحيح.????

????(( البداية والنهاية ج 6 ص 333. ))

حق روز ازل كُلِّ نِعَم را به علی داد
بین حكما ، حُكمِ حِكم را به علی داد

معنای یدالله همین است و جز این نیست
كاتب كه خدا بود ، قلم را به علی داد

می‌خواست به تصویر كشد قدرت خود را
در معركه شمشیرِ دو دَم را به علی داد

یارانِ ولایت ، به خدا اهلِ بهشتند
گو حیدری‌ام ، یار دلم را به علی داد

stickerبرگرفته از دروس امام شناسی سید رضا نوعی (حکیم )

پیام شیعه | Shia ولایت ,حدیث ,هدایت ,گمراهی ,معنای ,روایت ,صراط مستقیم» ,دانم هرگز ,البحر الزخار ,حدیث مزبور ,المستدرک حاکم منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

اندر احوالات روزگار من ! امید پخش عمده لوازم یدکی اینجا زیبایی را درک کن پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان فروشگاه مای دکوری تصویر تیراهن اصفهان همه چی مربوط به وایرلس برای آقای الف