شبهه : مخالفین شیعه مُدّعی هستند که قرآن به سَر گرفتن در شب های قَدر ، بِدعت است  زیرا هیچ روایت صحیحی در این خصوص وجود نداردsticker

پاسخ :

stickerابو یوسف بَسَوی در کتاب "المعرفة و التاریخ" با سندی که تمام راویان آن از راویان بُخاری و یا مُسلم هستند روایت کرده :

حدَّثَنَا عَبْدُ الْعَزِیزِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْأُوَیْسِیُّ، ثنا إِبْرَاهِیمُ بْنُ سَعْدٍ، عَنْ شُعْبَةَ، عَنْ أَبِی عَوْنٍ مُحَمَّدِ بْنِ عُبَیْدِ اللَّهِ الثَّقَفِیِّ، عَنْ أَبِی صَالِحٍ الْحَنَفِیِّ،
قَالَ :  رَأَیْتُ
عَلِیَّ بْنَ أَبِی طَالِبٍ علیه السلام ???? أخَذَ الْمُصْحَفَ فَوَضَعَهُ عَلَى رَأْسِهِ ???? حتَّى لَأَرَى وَرَقَهُ یَتَقَعْقَعُ،
ثُمَّ قَالَ :???? اللَّهُمَّ
إِنَّهُمْ مَنَعُونِی أَنْ أَقُومَ فِی الْأُمَّةِ بِمَا فِیهِ ????، فَأَعْطِنِی ثَوَابَ مَا فِیهِ .

ابو صالح حنفی می گوید :
دیدم علی بن ابی طالب علیه السلام را که ????قرآن را می‌گرفت و بر سر می‌گذاشت????، تا جایی که من صدای حرکت ورق‌های آن را می‌شنیدم،
سپس می‌فرمود : خدایا ????آن‌ها مانع شدند که من در میان امت حکومت نموده و احکام قرآن را اجراء کنم ???? ، پس خدایا پاداش این محرومیت را به من عطا فرما .

????(( کتاب  المعرفة و التاریخ ج 2 ص 751 ))

????ابن حجر عسقلانی و  شمس الدین ذهبی سند حدیث را صحیح و سلسله راویان آن را ثقه و مورد اعتماد می دانند .

????(( تقریب التهذیب.ص 29 ، 298 و290))

stickerتحلیل اجمالی حدیث :

stickerبا توجه به حدیث صحیح فوق که از طریق اهل سنت در بالا نقل کردیم ، مشخص شد که امیرالمؤمنین علی (ع) نیز هنگام مناجات با خداوند متعال ، قرآن را به روی سر گذاشته و به حُرمتِ آن از خدا حوائج خود را مسئلت می نموده .

stickerهمانطوریکه ملاحظه می فرمائید در حدیث فوق ، علی (ع) تصریح می کند که خلافت ، حقِّ ایشان بوده ولی ( إِنَّهُمْ مَنَعُونِی)گروهی مانع شده اند sticker

????اکنون ما از مخالفین سئوال می کنیم :

به راستی آن گروهی که ولایت و زعامتِ علی (ع) را قبول نداشته و هرچه می توانستند در این زمینه سنگ اندازی کرده و مانع ایجاد می کردند ، چه کسانی هستند sticker

stickerشیعه برای اثبات حقانیت خود نیاز به استناد به منابع اهل سنت ندارد لیکن در مباحث کلامی برای مُجاب ساختن طرف مقابل ، به آراء معتبر و منابع موثق آنها استناد و استشهاد می شود .

stickerبرگرفته از دروس کلام تطبیقی سید رضا نوعی (حکیم)sticker

پیام شیعه | Shia حدیث ,قرآن ,مانع ,أَبِی ,عَنْ ,راویان ,إِنَّهُمْ مَنَعُونِی ,علیه السلام ,عَنْ أَبِی منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان بیا تو JavaCod.Ir کدهای جاوا اسکریپت ، کدهای زیبا سازی وبلاگ ، ابزار وبلاگ نویسی ، ابزار سایت نویسی مدرسـه شـــاد لیموشو aryaboy 20charge ناز گل هدیه