شبهه : مخالفین شیعه مُدّعی هستند که قرآن به سَر گرفتن در شب های قَدر ، بِدعت است  زیرا هیچ روایت صحیحی در این خصوص وجود نداردsticker

پاسخ :

stickerابو یوسف بَسَوی در کتاب "المعرفة و التاریخ" با سندی که تمام راویان آن از راویان بُخاری و یا مُسلم هستند روایت کرده :

حدَّثَنَا عَبْدُ الْعَزِیزِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ الْأُوَیْسِیُّ، ثنا إِبْرَاهِیمُ بْنُ سَعْدٍ، عَنْ شُعْبَةَ، عَنْ أَبِی عَوْنٍ مُحَمَّدِ بْنِ عُبَیْدِ اللَّهِ الثَّقَفِیِّ، عَنْ أَبِی صَالِحٍ الْحَنَفِیِّ،
قَالَ :  رَأَیْتُ
عَلِیَّ بْنَ أَبِی طَالِبٍ علیه السلام ???? أخَذَ الْمُصْحَفَ فَوَضَعَهُ عَلَى رَأْسِهِ ???? حتَّى لَأَرَى وَرَقَهُ یَتَقَعْقَعُ،
ثُمَّ قَالَ :???? اللَّهُمَّ
إِنَّهُمْ مَنَعُونِی أَنْ أَقُومَ فِی الْأُمَّةِ بِمَا فِیهِ ????، فَأَعْطِنِی ثَوَابَ مَا فِیهِ .

ابو صالح حنفی می گوید :
دیدم علی بن ابی طالب علیه السلام را که ????قرآن را می‌گرفت و بر سر می‌گذاشت????، تا جایی که من صدای حرکت ورق‌های آن را می‌شنیدم،
سپس می‌فرمود : خدایا ????آن‌ها مانع شدند که من در میان امت حکومت نموده و احکام قرآن را اجراء کنم ???? ، پس خدایا پاداش این محرومیت را به من عطا فرما .

????(( کتاب  المعرفة و التاریخ ج 2 ص 751 ))

????ابن حجر عسقلانی و  شمس الدین ذهبی سند حدیث را صحیح و سلسله راویان آن را ثقه و مورد اعتماد می دانند .

????(( تقریب التهذیب.ص 29 ، 298 و290))

stickerتحلیل اجمالی حدیث :

stickerبا توجه به حدیث صحیح فوق که از طریق اهل سنت در بالا نقل کردیم ، مشخص شد که امیرالمؤمنین علی (ع) نیز هنگام مناجات با خداوند متعال ، قرآن را به روی سر گذاشته و به حُرمتِ آن از خدا حوائج خود را مسئلت می نموده .

stickerهمانطوریکه ملاحظه می فرمائید در حدیث فوق ، علی (ع) تصریح می کند که خلافت ، حقِّ ایشان بوده ولی ( إِنَّهُمْ مَنَعُونِی)گروهی مانع شده اند sticker

????اکنون ما از مخالفین سئوال می کنیم :

به راستی آن گروهی که ولایت و زعامتِ علی (ع) را قبول نداشته و هرچه می توانستند در این زمینه سنگ اندازی کرده و مانع ایجاد می کردند ، چه کسانی هستند sticker

stickerشیعه برای اثبات حقانیت خود نیاز به استناد به منابع اهل سنت ندارد لیکن در مباحث کلامی برای مُجاب ساختن طرف مقابل ، به آراء معتبر و منابع موثق آنها استناد و استشهاد می شود .

stickerبرگرفته از دروس کلام تطبیقی سید رضا نوعی (حکیم)sticker

پیام شیعه | Shia حدیث ,قرآن ,مانع ,أَبِی ,عَنْ ,راویان ,إِنَّهُمْ مَنَعُونِی ,علیه السلام ,عَنْ أَبِی منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

تخفیفان خنده دار اجناس فوق العاده معرفی کسب و کارهای تهران طرفداران جاستینا سایت شخصی دانیال غانمی والپیپرهای زیبا تحقیقات دانشجویی و دانشگاهی