sticker (( شبِ قَدر و مُعَمّای سرنوشت )) sticker

???? ((توجه ، توجه : پُرسش و پاسخی بسیار حائزِ اهمیت ! .))

شبهه  : اگر سرنوشتِ ما در شب های قَدر ، رَقَم می خورد ، پس در طولِ سال ، دعا ، تلاش و کوششِ ما ، عملاً نقشی در تعیینِ سرنوشتِ ما نخواهد داشت
sticker

پاسخ : شبِ قَدر ، زمانی است که مسائلِ قابلِ تغییرِ زندگی ما (یعنی مُقَدَّرات ) برای مدتِ یک سال ،به دقت تعیین و اندازه‌گیری می‌شود ،اما هیچ ضرورتی ندارد که این « مُقدرات » حتماً مُنجَر به ( قَضای حتمیِ الهی) و تحققِ قطعی ، آن گردد .

????زیرا عمده ترین عاملی که این مُقدرات را در رَوَندِ یک سالِ آتی به قَضا ( و تحققِ حتمی ) مُبَدَّل می کند ، تلاش و اختیارِ انسان می باشد

stickerکما اینکه خداوند سبحان در نقشِ بسزای تلاش و اختیارِ انسان در تعیینِ سرنوشت ، اینگونه می فرماید :

( لَیسَ لِلاِنسانِ اِلّا ما سَعَی ) ( س نجم آیه 39)

ترجمه :( یعنی برای سرنوشتِ انسان ، موضوعی تعیین کننده تر و مهمتر از تلاشِ و کوششِ خودش نیست )

( إِنَّ اللَّهَ لايُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ) ( س رعد آیه 11 )

ترجمه : ( بدرستیکه خدا ، سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد ، مگر بدستِ خودشان )

stickerنکته ی آخر اینکه :

دعا و توبه و انابه در این لیالی مُبارکه و نیز سایر ایام سال مانند اختیارِ انسان ، از جمله علل و شرایطِ لازم برای چگونگی رَقَم خوردنِ مُقدرات و نهایتاً وقوعِ حتمی آن می باشد .

sticker- بنده ای به خدا گفت :

اگر سرنوشتِ مرا از قبل نوشته ای ، پس چرا دعا کنم ؟

خدا فرمود : شاید نوشته باشم ، هرچه دعا کردی همان تحقق یابد ! .

sticker- حکیمی را گفتند :

زندگی به ( اجبار ) است یا به ( اختیار ) ؟

پاسخ داد : امروز را به اختیار است تا چه بکارم ، ولی فردا به اجبار است ،

چرا که در آخرت باید به اجبار دِرو کنم ، آنچه را که امروز ( در دنیا ) به اختیار کاشته ام .

????سخن پایانی :

سرنوشتِ من مُعمّایی است ، تفسیرش کنید
عُمرِ من آشفته رویایی است ، تعبیرش کنید

در هم آمیزید عشق و مرگ را در کاسه ای
جوهری سازید و آنگه ، نام تقدیرش کنید

دل که با صد رشته ی جادو نمی گیرد قرار
تاری از گیسوی او آرید و زنجیرش کنید

stickerبرگرفته از دروس علم کلام ، سید رضا نوعی (حکیم )

پیام شیعه | Shia سرنوشتِ ,سرنوشت ,انسان ,اجبار ,اختیار ,مُقدرات ,اختیارِ انسان منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

"رها شده از قفس" فایل مارکت فروش کنکوراسان است-آفبا-ونوس- حرف اخر-پژوهندگان-پرواز-مخدومی سی اس زوم | تخصصی ترین سایت کانتر عکس بازیگران،عکس خوانندگان،عکس هنرمندان بتا 3 قانون تایم